Certyfikacja ISO 14001
Głównym zadaniem Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001:2015 jest propagowanie norm ochrony środowiska i przeciwdziałania zanieczyszczeniom. Norma ta ustanawia wymagania prawne odnoszące się do danej organizacji, nie narzuca natomiast rygorystycznego przestrzegania wszelkich wymogów w obszarze ochrony środowiska.
Zasady certyfikacji ISO 14001
Norma ISO 14001:2015 obejmuje elementarne ogniwa efektywnego systemu zarządzania środowiskiem, który może być stosowny tak przez producentów, jak i usługodawców. Akceptowana na całym świecie norma określa wymagania związane z systemem porządku korporacyjnego, pozwalające ograniczyć wpływ funkcjonowania organizacji na środowisko. Wymaganiem standardu jest wyznaczenie przez organizację celów środowiskowych i systemu zarządzania, koniecznego do ich osiągnięcia. Certyfikat zapewnia, iż system zarządzania środowiskowego został wprowadzony, udokumentowany i jest wykorzystywany zgodnie z wymaganiami ISO 14001:2004. Certyfikat wydaje jednostka certyfikująca (akredytowana osoba trzecia).Dzięki przeprowadzanym audytom jednostka zaangażowana zostaje w proces zmniejszania wpływu oddziaływania organizacji na środowisko.
Korzyści z certyfikacji systemu ISO 140001
- wypełnienie wymogów prawnych dotyczących ochrony środowiska
- Zmniejszenie kosztów stałych i operacyjnych poprzez oszczędne zarządzanie zasobami ( woda, gaz , prąd ) i zarządzanie środowiskowe ( odpady, emisje etc)
- większa mobilizacji do stosowania przyjętych strategi i celów środowiskowych
- zdobycie nowych kontrahentów (część organizacji, instytucji wymaga posiadania ISO 14001)
- zwiększenie konkurencyjności firmy
- podniesienie świadomości i odpowiedzialności za środowisko
- większa mobilizacji do stosowania przyjętych strategi i celów środowiskowych
- oszczędności będące efektem ograniczenia niepotrzebnych wydatków
Realizacja procesu audytowego

ETAP I Przegląd dokumentacji systemowej klienta
Przegląd dokumentacji systemowej w zakresie zgodności z wymaganiami normy ISO 14001.
Ocena systemu zarządzania środowiskowego w zakresie spełnienia wymagań prawnych w zakresie wybranych komponentów środowiskowych.
Podjęcie decyzji w sprawie kolejnego etapu audytu w miejscu prowadzonej przez klienta działalności.

ETAP II Ocena wdrożonego systemu zarządzania jakością na miejscu u klienta
Przegląd dokumentów i zapisów.
Rozmowy z pracownikami i osobami zarządzającymi organizacją.
Przygotowanie przez audytora raportu z audytu certyfikacyjnego.
Ocena sprawozdania z audytu przez jednostkę certyfikującą i wydanie certyfikatu.
Uwagi
Certyfikat ISO 14001 wydawany jest na okres 3 lat, jednak co roku przeprowadza się audyt nadzoru, którego wyniki stanowią potwierdzenie ważności dokumentu oraz pozwalają sprawdzić stosowanie przyjętych norm. W przypadku odnotowania istotnych odchyleń (niezgodności z normą) certyfikat może zostać cofnięty.
Audyt wstępny prowadzony jest bezpośrednio przez audytorów Multicert, nie jest on warunkiem certyfikacji wybranego systemu. Jednakże wyniki audytu są skutecznym i ważnym elementem wyboru jednostki certyfikującej.